Klawe Piosenki – finał konkursu (…czytaj więcej)

Na warszawskim Służewie wybrzmiały „Klawe Piosenki”

W sobotę, 13 maja, młodzi wokaliści zmierzyli się z „Klawymi Piosenkami” – pod taką nazwą przebiegła druga edycja konkursu wokalnego, którego jesteśmy współorganizatorami.W repertuarze wykonawców znalazł się jazz oraz polska piosenka artystyczna i literacka. Wieczór poprowadził Tomasz Bednarek, aktor teatralny i filmowy. Koncert uświetniło znakomite trio jazzowe w składzie: Rafał Stępień – piano, Andrzej Święs – kontrabas oraz Sebastian Kuchczyński – perkusja.

Laureaci konkursu Klawe Piosenki

Klawe Piosenki to jedyny w Polsce konkurs wokalny z muzyką wykonywaną wyłącznie na żywo. Naszym celem było stworzenie konkursu, który umożliwi młodym, początkującym wokalistom współpracę z zawodowymi muzykami. Dajemy młodzieży szansę wystąpienia z towarzyszeniem artystów grających na co dzień z wokalistami tej miary co Zbigniew Wodecki, czy Mieczysław Szcześniak – mówi Magdalena Skawińska, organizatorka i juror konkursu. – To ogromne wyzwanie i twórcza przygoda – dodaje.

Udział w konkursie mógł zgłosić każdy, w wieku 14 – 26 lat. Warunkiem udziału w rekrutacji było przesłanie swojego nagrania wraz z nutami do piosenki, którą uczestnik chciał wykonać podczas przesłuchań. Do udziału w próbach z akompaniatorem Rafałem Stępniem zaproszone zostały 22 osoby, kolejnych 11 przyjechało na konkurs z własnym muzykiem.
Podczas przesłuchań wybrzmiały utwory z repertuaru polskiej piosenki, m.in. dobrze znanych przebojów Agnieszki Osieckiej czy Jonasza Kofty. Nie zabrakło również współczesnych utworów z repertuaru Dawida Podsiadły. Młodzież równie chętnie śpiewała piosenki skomponowane samodzielnie. Taką piosenkę zaprezentował Dominik Sieńko, zdobywca II miejsca. – Bardzo się cieszę, że miałem okazję wykonać swój autorski utwór z tak wspaniałymi muzykami. Była to dla mnie największa nagroda, wielka przyjemność i nowe doświadczenie – mówi Dominik. – Poziom konkursu oceniam na bardzo wysoki, a koncert laureatów to tylko potwierdził. Wielki zaszczyt, znaleźć się w gronie zwycięzców- dodał.

Zwycięzcy kategorii wiekowej 14-19: I miejsce: Magdalena Bogdan, II miejsce: Dominik Sieńko, III miejsce: Alicja Śmielak Wyróżnienia: Anna Loranty, Michał Trojanowski, Łukasz Bojaczuk, Barbara Małecka oraz Julia Jadczyszyn
Zwycięzcy kategorii wiekowej 20-26 lat: I miejsce: Monika Malczak, II miejsce: Paulina Serwatka, III miejsca nie przyznano Wyróżnienie: Tomasz Baracz

Laureatów wyłoniło wszechstronne jury składające się z artystów różnych profesji. Poeta Jan Kazimierz Siwek przyglądał się tekstom utworów i oceniał ich walory literackie. Kompozytor Maria Szreder przysłuchiwała się kompozycjom autorskim. Wokalistka Magdalena Skawińska zwracała uwagę na emisję głosu a aktor Tomasz Bednarek oceniał poprawną dykcję i interpretację tekstu. – Znajdujemy się w Dolince Służewieckiej, ale depresyjnej i dołującej piosenki nie odnotowaliśmy – powiedział ze sceny juror Jan Kazimierz Siwek.
– Parafrazując piosenkę Janusza Kofty „Trzeba marzyć”, powiem: nic na jawie się nie zdarzy, gdy przestaniesz o tym śnić. Trzeba konsekwentnie marzyć, żeby śpiewająco żyć – zakończył.

Konkurs został objęty patronatem Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP. Projekt został współfinansowany ze środków budżetowych dzielnicy Mokotów m.st.Warszawy. Honorowy patronat nad konkursem objął burmistrz dzielnicy Mokotów.

Organizator konkursu: Fundacja ArtMusic www.artmusic.org.pl 

Współorganizator konkursu: Akademia Sztuk Scenicznych i Estradowych